chcete rekonstruovat? zadejte poptávku.

 

 

 

instruktážní videa

potřebujete poradit

VIDEO: Vyzkoušeli jsme
konstrukční desku
RigiStabil!

deska RigiStabil
Nejde-li Vám Youtube, klikněte sem

Jak poznat, kterou příčku je možné v bytě zbourat?

Nejdříve je třeba rozlišit, která stěna v bytě je nosná a která nenosná. Nosná stěna se vyskytuje zejména po obvodě bytu. Vnitřní dispozice je často tvořena nenosnými stěnami neboli příčkami. Důležitým rozdílem mezi nenosnou „lehkou“ a „těžkou“ příčkou je zvolený druh stavebního materiálu a celková hmotnost stěny. To ovlivňuje finanční a časovou náročnost odstranění příčky a také povinnosti jednání s projektantem, statikem a stavebním úřadem.

1) Zásah do nosných stěn objektu

Materiál: beton, cihla, tloušťka stěny 140 mm a víc

Možnost zbourání: většinou nelze. Pokud ano, je to složitý a drahý proces. Je možné ale např. zvětšit průchody mezi místnostmi. Nutno vždy řešit s projektantem, statikem, správcem či vlastníkem objektu a se stavebním úřadem. Vyžaduje provádění specializovanou firmou. 

2) Zásah do nenosných „těžkých“ příček

Materiál: beton, cihla, tloušťka stěny od cca 60 do 100 mm. 

Možnost zbourání: ano, lze. Při změně zatížení objektu nebo dispozice bytu je nutno mít projekt. Při větším zásahu je doporučeno konzultovat rekonstrukci se statikem.

Nutná komunikace s majitelem či správcem objektu a stavebním úřadem. 

3) Zásah do nenosných „lehkých“ příček

Materiál: plynosilikátové panely typu Siporex, tvarovky Promonta, lehké příčky na bázi sádrokartonových či dřevovláknitých desek, umakartové bytové jádro. Tloušťka stěny se pohybuje v rozmezí od cca 60 do 100 mm.

Možnost zbourání: ano, lze. Nejjednodušší varianta při rekonstrukci. Pokud se nemění dispozice bytu, není potřeba projekt ani stavební povolení. Nicméně komunikace s majitelem či správcem objektu je vždy výhodou.

Při jakémkoliv druhu rekonstrukce či stavebních úprav bytu v panelovém domě je výhodné vždy použít konstrukce na bázi sádrokartonových či sádrovláknitých desek, které jsou příznivé jak z hlediska nízké hmotnosti, finanční náročnosti, tak i technologické rychlosti stavebních úprav.